פעילויות המרכז

 

במרכז מתקיימות לאורך כל השנה האקדמית פעילויות רבות ומגוונות, במתכונת של מפגשים קבועים ומפגשים ייחודיים. המפגשים עוסקים בנושאים שונים בתחום המוגבלות תוך מתן דגש לפרספקטיבה החברתית (רווחה וזכויות, משפט, חינוך ועוד), ובהם משתתפים מרצים מדיספלינות שונות, אשר ליבת עיסוקם היא מחקר ופרקטיקה בתחום המוגבלויות.

המפגשים פתוחים ומיועדים לאנשי מקצוע, חוקרים, פעילים וסטודנטים העוסקים בתחום המוגבלות. המפגשים מאפשרים חקירה, דיון ולימוד משותפים בנושאים העולים מן השטח והמחקר. 

ההשתתפות במפגשים כרוכה בהרשמה מראש.
לפרטים אודות אירועי המרכז הקרובים ניתן לעקוב בלוח האירועים באתר ובדף הפייסבוק של המרכז 

 

תמונה ממפגש קולוקוויום שהתקיים בשנת תשע"ז

מפגשי חוקרים

מידי כחודש וחצי עורך המרכז ללימודי מוגבלות מפגשי חוקרים, בהם יושם דגש על שיתוף פעולה בין המחקר לבין השטח במטרה להעלות נושאים מקצועיים לחשיבה ודיון בדילמות שונות בתחום המוגבלות. מפגשים אלו יהיו פתוחים לתלמידים לתארים מתקדמים וחוקרים העוסקים בתחומי המוגבלויות מדיסציפלינות שונות. מפגשים ייחודיים אלו מהווים במה להצגה ודיון במחקרים פורצי דרך מישראל והעולם.

מפגשים אלו מיועדים לחבר בין סטודנטים לתארים מתקדמים, חוקרים מהאקדמיה, חוקרים מארגונים ואנשי שדה. המטרה הינה להעלות דילמות מחקריות, לדון במחקרים פורצי דרך בתחום המוגבלות, לדון במתודולוגיות מחקריות התואמות לתחום המוגבלויות, ולדון באופן שבו מחקרים תורמים לקידום מדיניות ופרקטיקה. 

 

תמונה ממפגש חוקרים שהתקיים בשנת תשע"ז

סדרת הרצאות: מוגבלות בראיה חברתית

בשנת תשע"ז סדרת ההרצאות התמקדה בזכויות האדם הבולטות באמנת האו''ם בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות (CRPD), שאושררה על ידי ישראל בשנת 2012. אמנה זו נועדה לקדם, להגן ולהבטיח שכל אדם עם מוגבלות ייהנה משוויון מלא והגנה על כל זכויות האדם, תוך שמירה על כבודו. אחת לשבועיים ארחנו מרצה מומחה בתחום, שהציג נושא מסוים ואת השלכותיו על חיי היומיום של אנשים עם מוגבלות בישראל בראייה פרטנית ומערכתית. כך עמדה אמנת האו''ם ומשמעותה לדיון בכל מפגש, בו בחנו את השלכותיה על מדיניות ופיתוח שירותים לאנשים עם מוגבלות בכל תחומי החיים. 

בשנת תשע"ח במסגרת סדרת ההרצאות התמקדנו בשני תחומים מרכזים בחייהם של אנשים עם מוגבלות: תחום ההשכלה באופן כללי וההשכלה הגבוהה בפרט, ותחום האוטונומיה, הגדרה עצמית ובחירה. נבחן, בין היתר, את זכותם של אנשים עם מוגבלות למימוש תחומים אלו, דרכים להגשמתם ונציג פרוייקטים ושירותים שונים המנסים לקדם תחומים אלו. נדון באופן ביקורתי בפערים בין המצב הקיים לבין המצב הרצוי בהתבסס על הגישה החברתית למוגבלות. לצפייה בסיליבוס הקורס שייערך בסמסטר ב' הקרוב: PDF iconלחץ כאן.

בשנת תשע"ט במסגרת סדרת המפגשים נסקור את הגישה הרפואית/ פרטנית למוגבלות וכן את הגישה (גישות) חברתיות וגישות ביקורתיות. במהלך הסמסטר נדון בסוגיות שונות הקשורות לחייהם של אנשים עם מוגבלות תוך נסיון לדון בסוגיות אלו תחת הפרספקטיבה החברתית-ביקורתית למוגבלות. מרבית שיעורי הקורס ניתנים על-ידי מרצים אורחים מתחומים מגוונים. כמו כן, הקורס פתוח בפני שומעים חופשיים מהקהל הרחב.
לצפייה בתכנית המפגשים: לחצ/י כאן.

***********************************************************************************************************************

המפגשים מתקיימים בבית הספר לעבודה סוציאלית ולרווחה חברתית בקמפוס הר הצופים לאורך שנת הלימודים, בימי רביעי מדי שבועיים בין השעות 14:30-16:00. 

חוקרים, סטודנטים לתארים מתקדמים, אנשי מקצוע, פעילים חברתיים וכלל העוסקים והמתעניינים בתחום מוזמנים בחום לקחת חלק פעיל במפגשים (מידע אודות מפגשים קרובים מופיע בלוח האירועים).  ילהרשמה מראש ופרטים נוספיםdisability.studies@mail.huji.ac.il.

 

 

תמונה ממפגש קולוקוויום שהתקיים בשנת תשע"ז

 

 

קבוצת עניין לתלמידי מחקר בתחום לימודי מוגבלות

קבוצת למידה של חברותא בנושא מוגבלות

התחום של לימודי מוגבלויות ( Disability Studies) עודנו בהתהוות בעולם האקדמיה בישראל ובעל פוטנציאל להמשך התרחבות והבנה. במסגרת המרכז פועלת חברותא של דוקטורנטים - קבוצת דיון בנושא של מוגבלות. מטרת הקבוצה לחבר בין דוקטורנטים מאוניברסיטאות שונות לצורך לימוד ושיח משותף בראי ביקורתי על נושא המוגבלות, תוך התבוננות בגישות השונות שתחום זה כולל בתוכו.
היות ותחום המוגבלות הינו שדה בין-תחומי הנוגע לדיסציפלינות רבות, הקבוצה מתאימה לכל מי שעוסק בתחום המוגבלות/נכות מזוויות שונות: מקצועות הטיפול, משפטים, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, היסטוריה, אמנות, תרבות ועוד.

הקבוצה תהווה מקום בו יהיה ניתן להיחשף לנושאי המחקר השונים של חברי הקבוצה וללמוד על שיטות מחקר ומתודולוגיה מסוגים שונים. הלמידה המשותפת תיצור תחושת שייכות ושותפות לדוקטורנטים.

המפגשים יכללו לסירוגין הצגה של מאמר בתחום המוגבלות ודיון מפרה בו, וכן הצגת המחקר של כל משתתף בקבוצה, ויינתן מקום למשוב וייעוץ באווירה מקדמת ומכבדת.

בנוסף במהלך השנה יתקיימו שתי הרצאות אורח. התאמות נגישות יינתנו בהתאם לצורך.

המפגשים יתקיימו אחת לחודש לערך בימי רביעי בין השעות 16:30-18:30 באוניברסיטה העברית בירושלים, בקמפוס הר הצופים.

 

כל מי שמעוניין/ת להצטרף מוזמן/ת לפנות לראש הקבוצה אפרת לסטר קידר

 efrat.keidar@mail.huji.ac.il      054-5889831

 

תמונה ממפגש פרוייקט חברותא שהתקיים בשנת תשע"ז

קבוצת למידה בנושא Mad Studies

תלמידי מחקר וחוקרים בתחום בריאות הנפש, אנו שמחים להזמינכם.ן לקבוצת מחקר ודיון חדשה שתפתח במרכז בשנה"ל הקרובה ותעסוק ב- Mad Studies, שדה ידע חדש ובין-תחומי, שמציע מבט רב-מימדי ורחב על שיגעון.

הקבוצה תהיה פתוחה לתלמידי מחקר מכל מוסדות הלימוד (מוסמך ודוקטורט) וכן לחוקרים ופעילים בשדה בריאות הנפש, המתעניינים במימדים שונים (חברתיים, תרבותיים, היסטוריים, פוליטיים-ביקורתיים, משפטיים, פילוסופיים, סובייקטיביים ועוד) של "שיגעון" והפרעות נפשיות. 
מטרתה להוות כר פורה ללמידה משותפת ולשיח בין-תחומי תוך יצירת מרחב למחקר אישי בתחומי דעת שונים.

לקריאה נוספת על מהם "לימודי שיגעון", קראו את הראיון שערכנו עם ד"ר רננה אלרן, מובילת הקבוצה: לחצ/י כאן.

להצטרפות, שלחו קורות חיים ותיאור קצר (עד חצי עמוד) של תחום העניין/ המחקר שלכם.ן לרכזת הקבוצה - ד"ר רננה שטנגר אלרן, בדוא"ל:
renana.elran@mail.huji.ac.il

 

תמונה של פרסום הפרוייקט

 

מרצים עם מוגבלות מתארחים בפקולטות השונות

קול קורא להזמנת מרצים אורחים בתחום לימודי מוגבלות
בכל חוגי האוניברסיטה העברית

מטרת קול קורא זה: לעודד מרצים ממגוון פקולטות לשלב בקורסים אותם הם מלמדים הרצאות אורחות מתחום לימודי מוגבלות. לצורך כך, המרכז ללימודי מוגבלות יממן הרצאות אלו. תינתן עדיפות לאירוח מרצה עם מוגבלות.

רקע: בשנים האחרונות מתחדדת ההבנה כי מוגבלות היא תופעה חברתית המתעצבת על-ידי גורמים סביבתיים, כלכליים, תרבותיים ופוליטיים. הבנה זו בא לידי ביטוי בהתפתחותו של לימודי מוגבלות; שדה מחקרי רב-תחומי אשר מבקש לבחון מחדש את יחסה של החברה לאנשים עם מוגבלויות. בהיותו רב- תחומי, השדה של לימודי מוגבלות עוסק במגוון רחב של נושאים ודיסציפלינות, החל מחינוך ועבודה סוציאלית, דרך כלכלה ומשפטים ועד אומנות, היסטוריה, גיאוגרפיה ועיצוב. 

 מה יש להגיש? המרכז ללימודי מוגבלות מזמין מרצים באוניברסיטה העברית מכלל הפקולטות ותחומי הידע להגיש הצעות לאירוח מרצה מתחום לימודי המוגבלות בקורסים שלהם.

על מרצה הקורס להעביר אלינו: (1) פרטי הקורס, כולל סילבוס הקורס; (2) פרטים אודות המרצה האורח/ת ונושא ההרצאה. חשוב להדגיש את הרלוונטיות של ההרצאה לתחום המוגבלות בהקשרה החברתי; (3) הסכמת המרצה האורח.

מרצים אשר מעוניינים בהזמנת מרצה אורח, אך אינם מכירים מרצה ספציפי בתחום, יכולים לשלוח אלינו נושא הרצאה שבה הם מעוניינים. המרכז יעשה כמיטב יכולתו להיות לעזר בחיבור למרצים פוטנציאליים.

את הבקשה יש להגיש בדוא"ל ל-  disability.studies@mail.huji.ac.il. ניתן לפנות בכל שאלה למייל זה.

תנאים והתחייבויות:

-          בשל מגבלות תקציב, המרכז שומר לעצמו את הזכות לבחון כל פנייה לגופה.

-           המרכז יישא במימון שכרו של המרצה בגובה של 300 שקלים להרצאה של 90 דקות ותשלום נסיעות (על המרצה יהיה להירשם כספק שירות בהתאם לתנאי האוניברסיטה).

-           בקול קורא זה אין הכוונה למימון מרצים אשר עובדים בארגונים שונים ויכולים לתת הרצאות אלו במסגרת עבודתם השוטפת בארגונים.

-           המרכז יבקש להסריט את ההרצאה כך שקהלים רחבים נוספים יוכלו לצפות בה. על המרצה האורח יהיה לתת הסכמה בכתב לצילום ההרצאה והפצתה.

פורום הוראת לימודי מוגבלות באקדמיה הישראלית

מפגשי שולחן עגול בנושא "הוראת לימודי מוגבלות באקדמיה הישראלית: סוגיות ולבטים"

בשנים האחרונות תחום לימודי המוגבלות החל לחדור אט אט לתוך מעוזי האקדמיה הישראלית. ביטוי לכך ניתן למצוא בקיום כנסים בנושא, הקמת מרכז ללימודי מוגבלות, מכון אלין בית נועם ללימודי מוגבלות, וקבוצות מחקר, הענקת מלגות ומענקי מחקר לחוקרות את התחום, ועוד. ביטוי נוסף ומרכזי ביותר הוא פתיחת קורסים אקדמיים במגוון  מחלקות: ממשפטים,  עבודה סוציאלית,  סוציולוגיה ואנתרופולוגיה,  חינוך ועוד.

פריחה מאוחרת זו של "לימודי מוגבלות" באקדמיה הישראלית מעלה סוגיות ולבטים  הקשורים בדרכי ותכני ההוראה של התחום, חלקם ייחודים להקשר הישראלי וחלקם מאפיינים גם את ההוראה במדינות אחרות. בין השאר עולות הסוגיות הבאות: איך ללמד לימודי מוגבלות (כולל הביקורת הנוקבת של התחום כלפי אנשי המקצוע) במחלקות פרופסיונליות כמו עבודה סוציאלית, חינוך ומשפטים ? כיצד ניתן לחשוף את הסטודנטים הישראלים למגוון התיאוריות והמודלים  הקיימים כיום בעולם? כיצד ניתן "לתרגם" את אותם תיאוריות ומודלים לחברה הישראלית, על הקונפליקטים החברתיים שלה וההיסטוריה הייחודית של אנשים עם מוגבלות בתוכה? מה מקומם של רגשות וביטויים בהוראת לימודי מוגבלות? מה המשמעות של הוראת לימודי מוגבלות על ידי מרצים שאינם עם מוגבלות?  

במפגשים מתקיימים שולחן דיונים בסוגיות אלו ובסוגיות דומות אשר עולות על ידי משתתפיו. המפגשים כוללים הרצאות פתיחה של אנשי מפתח בתחום ולאחריהן נערך דיון משותף בשולחן עגול.

למי מיועדים המפגשים? למרצות ומרצים אשר מעבירים או מעוניינים להעביר קורסים בלימודי מוגבלות, קרי, קורסים המבקשים להציע לסטודנטים מסגרות ניתוח ביקורתיות ביחס להיבטיה החברתיים של תופעת המוגבלות, והמבקשים לחשוף באמצעותן את אותם המקומות בהם השוני הגופני והנפשי בין אנשים מעוצב בחברה המודרנית לכדי היררכיה כלכלית, תרבותית ופוליטית.

להצצה בתכני המפגשים האחרונים: לחצ/י כאן.